PORADNA                  PORADNA                    PORADNA

TEN UMÍ TO A TEN ZAS TOHLE A MY UMÍME NATÍRAT !

VELMI RÁDI SE O NAŠE ZKUŠENOSTI A POSTŘEHY
Z NAŠÍ BOHATÉ PRAXE PODĚLÍME.

POSTUPNĚ ZDE BUDEME ZVEŘEJŇOVAT RADY NAŠE I NAŠICH KOLEGŮ.

V PŘÍPADĚ, ŽE ZDE NENALEZNETE SVOU ODPOVĚĎ MŮŽETE NÁM NAPSAT DOTAZ
NA NÁŠ

E-MAIL

TÉMATA


Jak natírat a ošetřovat dřevo?
S čím se dílo podaří
Co říkají barvy
Slovník malíře a lakýrníka
Hitparáda barev


OBSAH


1.Jak natírat a ošetřovat dřevo?

Nové čisté dřevo je často vhodné před případným dalšími úpravami napustit fermeží. Zvýrazní se tím textura dřeva. Povrch sice poněkud ztmavne, ale je odolnější proti navlhání, hnilobě a plísním.

Obdobnou funkci nabízejí i některé moderní lazury, které jsou pigmentovány do několika barevných odstínů. Obsahují i biocidní látky bránící vzniku hniloby, růstu plísní, řas a dřevokazných hub.

Jsou určeny pro vnější prostředí a proto lépe než fermež odolávají UV záření a dalším povětrnostním vlivům. Lazury lze použít i na obnovu některých typů starých a zašedlých nátěrů.

V interieru dřevo napuštěné fermeží další povrchové úpravy nepotřebuje. Pokud ho však chceme dál „vylepšovat“ tak si můžeme vybrat z materiálů, které uzavírají jeho póry, nebo je nechávají otevřené.

Zárukou dobrého výsledku lakování je bezprašné prostředí a především úzkostlivá čistota. Správně namíchat hustotu barvy, upravit štětec a perfektně jim vytáhnout lesk vyžaduje zkušenosti.

V exteriérech převládá lakování dřeva. Trvanlivost nátěrů oken je však i přes pokroky chemie stále omezena atak nezbývá čas od času staré nátěry odstranit a pustit se do natírání. Pokud na vás čeká více oken vyplatí se zakoupit elektrickou opalovačku nátěrů.

Na větší dřevěné plochy chat, plotů nebo domů z trámů se dnes používají lazury. Jsou známe pod názvem Luxol nebo Aidol. Renovované dřevo se nemusí opalovat, k dostatečnému krytí stačí dva nátěry.

Autor:Josef Šulc2.S čím se dílo podaří

Štětec kulatý

Používá se pro nanášení pomalu zasychajících nátěrových hmot, například fermežových, olejových, syntetických apod..Aby šlo nanést a rozetřít stejnoměrnou vrstvu, musí se zkrátit délka štětin a obrousit je do tvaru klínu. Nejvíce se cení štětce z kvalitních přírodních štětin, které jsou pružné a dobře zadržují barvu. Při natírání vodouředitelných barev je však lepší použít štětce ze speciálních, na konci roztřepených umělých vláken.

Štětec plochý

Je nejvhodnější pro nanášení rychle zasychajících a lehce roztíratelných nátěrů, například nitrocelulózových, epoxidových, lihových a především vodouředitelných. Zabírají větší plochu a velmi dobře se s nimi pracuje.

Zárohák

Jde o plochý štětec zahnutý v úhlu asi 45 stupňů, který se prodává nejčastěji v šířce od 25 do 76 milimetrů. Používá se pro nátěry špatně přístupných míst

Váleček

Vybírat bychom měli podle návodu. Osvědčil se pro nanášení nátěrových hmot s obsahem organických rozpouštědel, například epoxidových, syntetických, polyuretanových, nebo nitrocelulózových. Válečky s plyšovým potahem jsou vhodné pro nanášení rozpouštědlových i disperzních, vodouředitelných barev, například balakrylu. Tyto válečky dobře sají a roztírají nátěr, který pak nestříká.

Autor:Josef Šulc3.Co říkají barvy

Každá barva má své kouzlo, každá barva působí na psychiku. Barva dokáže prozradit povahu osob. Chcete se dovědět o barvách víc ? Teď máte šanci.4.Slovník malíře a lakýrníka

Nerozumíte některým naším slovům?Tak právě z těchto důvodů máme pro vás zpracován slovník našich výrazů, který bude neustále doplňovat a aktualizovat.

Fermež

Fermež je lněný olej upravený vyšší teplotou tak, aby se zrychlila jeho vysýchavost. Používá se v nátěrové technice pro olejové barvy.

Lazura

Vrchní průhledná vrstva malby, dávající spodní barvě jiné zabarvení, svítivost a intenzitu barevných tónů.5.Hitparáda barev

Naší spotřebu barev za rok 2006 vám přinášíme v grafickém zpracování. Nechte se inspirovat výběrem vašich předchůdců.